Notice: Undefined index: linkPowrot in C:\wwwroot\wwwroot\publikacje\publikacje.php on line 1275
Publikacje
Pomoc (F2)
[39222] Książka:

Elektryfikacja zakładów przemysłowych. Zagadnienia wybrane

ISBN:  978-83-88906-92-3
Wydawca:  Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej
Rok wydania: 2009
Miesiąc wydania: Grudzień
Miejsce wydania:  Kielce
Seria wydawnicza:  Podręczniki akademickie Politechniki Świętokrzyskiej
Liczba stron:  244
Liczba arkuszy wydawniczych:  12.70
 
  Autorzy / Redaktorzy / Twórcy
Imię i nazwisko Wydział Katedra Procent
udziału
Liczba
punktów
Zbigniew KowalskiWEAiI50.00  
Jan StępieńWEAiIKatedra Energoelektroniki *****50.00  

Grupa MNiSW:  Pozostałe wydawnictwa książkowe (bez punktów)
Punkty MNiSW: 0


Spis treści     Opis na stronie wydawcy    


Streszczenie:

Niniejszy podręcznik zawiera wybrane, podstawowe informacje dotyczące elektryfikacji zakładów przemysłowych. Na wstępie przedstawiono wykaz wybranych najistotniejszych oznaczeń używanych w tekście. Zasadniczą część poszczególnych rozdziałów pracy poprzedza opis problemów, jakie występują w procesie projektowania elektroenergetycznych systemów zakładów przemysłowych i jego części składowych. Wyszczególniono również zagadnienia zasilania zakładów przemysłowych w aspekcie elektroenergetycznych zakładów dystrybucyjnych, traktujących zakłady jako pojedynczych odbiorców (odbiorów) energii elektrycznej (rozdział 1).
W rozdziale 2 podano charakterystykę obciążeń mocą elektryczną zakładów przemysłowych w postaci wielkości i wskaźników charakteryzujących obciążenia.
Opis metod wyznaczania zapotrzebowania mocy i energii elektrycznej w zakładach przemysłowych zawiera rozdział 3, w którym najobszerniej potraktowano praktyczne metody obliczania (ustalania) planowanych maksymalnych mocy.
Rozdział 4 pracy obejmuje problemy i metody wyboru napięć znamionowych w systemach elektroenergetycznych zakładów przemysłowych. Są w nim przedstawione przede wszystkim aspekty techniczne i gospodarcze, a także przybliżone metody wyboru napięć znamionowych układów zasilających zakłady przemysłowe, jak i napięć sieci wewnątrzzakładowych.
W rozdziale 5 podręcznika podane są analityczne metody wyznaczania „centrum obciążeń elektrycznych”, jako zalecanych miejsc lokalizacji stacji elektroenergetycznych w zakładach przemysłowych.
Zasady doboru przekroju przewodów i żył kablowych w sieciach zakładów przemysłowych opisane są w rozdziale 6 pracy. Przedstawiono w nim techniczne i ekonomiczne kryteria ustalania przekroju, w tym wybór przekroju ze względu na: nagrzewanie prądem roboczym i prądem zwarciowym, dopuszczalny spadek napięcia, oraz ze względu na skuteczność działania ochrony przeciwporażeniowej.
Uwzględniono również taki wybór w przypadku zasilania nieliniowych odbiorników energii elektrycznej.
W rozdziale 7 przedstawiono zagadnienia wyboru liczby i mocy transformatorów w przemysłowych stacjach elektroenergetycznych, a w rozdziale 8 opisano pokrótce zagadnienie wyboru mocy i lokalizacji urządzeń do kompensacji mocy biernej w elektroenergetycznych sieciach zakładów przemysłowych.
Rozdział 9 pracy obejmuje krótką charakterystykę układów i schematów strukturalnych stacji elektroenergetycznych, stosowanych w zakładach przemysłowych. Sposoby oceny niezawodności elektroenergetycznego zasilania oraz metody oceny strat ekonomicznych powodowanych przerwami w zasilaniu w energię elektryczną zakładów przemysłowych przedstawiono w rozdziale 10.
W pracy (rozdz. 11) podano krótką charakterystykę urządzeń i układów rezerwowego zasilania zakładów przemysłowych, w tym urządzeń do bezprzerwowego zasilania odbiorników energii elektrycznej UPS.
W ostatnim, 12 rozdziale pracy przedstawiono podstawy ekonomicznych obliczeń, stosowanych w elektroenergetyce, które mogą być wykorzystane do wyboru wariantów sieci i urządzeń elektroenergetycznych w zakładach przemysłowych w oparciu o kryteria ekonomiczne.
W końcowej części podręcznika zestawiono wykaz źródeł literaturowych, przeważnie cytowanych w pracy lub ściśle związanych z jej tematyką.
Niniejsza publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów kierunku elektrotechnika w Politechnice Świętokrzyskiej. Autorzy mają nadzieję, że podręcznik może zainteresować studentów tego kierunku oraz kierunku energetyka w innych uczelniach technicznych.